
Koordinátor výzkumných aktivit za Etnologický ústav:
Michal Pavlásek, PhD.
m.pavlasek@gmail.com
Předmětem činnosti EÚ AV ČR je základní i aplikovaný vědecký výzkum v oblasti etnologie, v oborech s etnologií bezprostředně souvisejících. EÚ svou činností přispívá k poznání způsobu života a kultury různých národních, sociálních a etnických skupin a národnostních menšin v českých zemích i v zahraničí.
Společnosti v pohybu: výzvy mobility a migrace
Moderní společnosti v současné době prochází zásadními transformacemi souvisejícími s mobilitou a migrací. Bezprecedentní pohyby lidí, myšlenek a zdrojů ovlivňují všechny aspekty života společností, včetně státní suverenity nebo vnímaní identity. Globální pohyby snižují schopnost států kontrolovat procesy v rámci svých teritorii, což se projevuje v podobě snah o obranu vnějších hranic a ilegalizací migrantů, mobilita a migrace narušuje dominanci národní identity a občanství ve prospěch identit transnacionálních a hybridních. Zároveň přispívá k nárůstu xenofobie a populismu, protože evokuje zánik zavedeného pořádku a ohrožení. Cílem projektu bude podpora aktivit zaměřených na společenské výzvy, které souvisejí s mobilitou a migrací. Projekt se zaměří na komplex problémů, jako například:
- vztah mezi mobilitou a státní/nadnárodní regulací
- vymezování hraníc (bordering) a vytváření odlišností (othering)
- formování pořádku a street-level bureaucracy
- transformace národních identit a občanství
- každodennost a subjektivita aktérů migrace
Zatímco je mobilita a migrace z pohledu národního státu vnímaná jako bezpečnostní hrozba, my ji uchopíme jako nedílnou součást života dnešních společností a výzkumnou výzvu. Projekt se zaměří na podporu výzkumných aktivit, budování interdisciplinární spolupráce, komunikaci výsledků směrem k odborné i širší veřejnosti a spolupráci s aktéry veřejných politik nebo NGO. Ambicí projektu je přispět ke zvýšení kvality veřejné diskuze, podpoře občanské společnosti a uvolnění společenského napětí souvisejícího s migrací.