Média

Nejnovější mediální výstupy IDEA při CERGE-EI lze najít na stránce pracoviště.


Akademie věd spouští web s byty na pronájem.

Nová platforma Akademie věd nazvaná NájemPlus má zaručit nájemníkům bydlení na minimálně pět let. Měla by se stát prostředkem, jak změnit uvažování Čechů o bydlení v pronajatém bytě.

Pro a proti: Dagmar Žitníková, Lucie Zapletalová

Je to věc k debatě, připustil ministr financí Zbyněk Stanjura z ODS zkrácení doby pobírání rodičovského příspěvku jako jednu z možností, jak ušetřit peníze ve státním rozpočtu. Naslouchá tak doporučení Národní ekonomické rady vlády. Podle ní by o jeden rok kratší rodičovská dovolená snížila výdaje státu o 5 až 7 miliard ročně. V Česku mohou být rodiče doma s dítětem nejdéle v Evropě 4 roky a mají nárok na vyčerpání státního příspěvku do 300…

Ekonomka Kalíšková: Zkrácení doby pobírání dávek v nezaměstnanosti je politicky dobře odůvodnitelné, ale neefektivní opatření

„Jsme ve složité situaci, nikdo nechce být ten, kdo řekne ‚musíme zvyšovat daně, musíme snižovat výdaje‘, ale bohužel jsme zároveň v situaci, kdy máme velmi vysoký strukturální deficit,“ komentuje ekonomka Klára Kalíšková, která působí na Institutu pro demokracii a ekonomickou analýzu při akademickém pracovišti CERGE-EI.

Pro a proti: Antonín Lízner, Daniel Münich

Národní ekonomická rada vlády sestavila seznam opatření pro stabilizaci veřejných rozpočtů. Mimo jiné doporučuje slučování malých obcí pod 1 000 obyvatel, to by podle NERVu mohlo státu vynést až 10 miliard korun. Jde o zajímavý nápad, nebo by obětování těch nejmenších samospráv mnoho neušetřilo, protože náklady státu malé vesnice nijak významně nezvyšují?

Nahoru a zase dolů

„Minulou i současnou vládou přislibované úrovně 130 procent učitelské platy rozhodně nedosáhnou, platy širší skupiny pedagogických pracovníků už vůbec ne,“ varovali ekonomové Daniel Münich a Vladimír Smolka z think tanku IDEA při CERGE-EI v analýze už letos v létě a připomínali, k čemu zbrzdění růstu platů i celková nepředvídatelnost situace povede.

Předčasný důchod je příliš populární. Jurečkův tým řeší, jak lidi odradit

Filip Pertold mluví o tom, že je potřeba, aby lidé zůstávali dále aktivní, odváděli daně a přispívali na sociální pojištění. A dodává, že z dat lze vyčíst, že lidé chodí do předčasného důchodu promyšleně, vždy na začátku nového čtvrtletí, a tedy v době, kdy se jim sníží penalizace za předčasný nástup do penze. Z toho…

Klára Kalíšková: Ukrajinci mohou do lékařství i školství. Česko tomu ale nejde naproti, tvrdí ekonomka

Česko se chlubí jednou z nejnižších nezaměstnaností v Evropské unii, zdejší trh práce má ale velké trhliny – třeba nízkou nabídku částečných úvazků. Ekonomka Klára Kalíšková v podcastu Prospero komentátora Davida Klimeše upozorňuje, že kvůli vysokému zdanění práce jsou takové úvazky nevýhodné jak pro zaměstnavatele, tak pro zaměstnance.

Energetická krize a nezaměstnanost

Doposud neměla energetická krize výrazný vliv na nezaměstnanost a dopady krize spojené s pandemií koronaviru už téměř odezněly. To ukázala analýza Institutu pro demokracii a ekonomickou analýzu.

Michal Pavlásek z Etnologického ústavu připravil audiodokument Neříkej mi uprchlík. Svědectví z ostrova Lesbos – migrační laboratoře Evropy.

Michal Pavlásek z Oddělení paměťových studií EÚ ve spolupráci s Českým rozhlasem přináší autorský dokument Neříkej mi uprchlík. Svědectví z ostrova Lesbos – migrační laboratoře Evropy. Mapuje v něm, jaký příběh řecký ostrov vypráví o Evropě jako takové. Nestala se z tohoto řeckého ostrova laboratoř budoucí evropské migrační politiky? Co se v ní potom zrcadlí z našeho…

Načítání…

Something went wrong. Please refresh the page and/or try again.

Celou databázi mediálních výstupů naleznete na stránce IDEA při CERGE-EI.

%d blogerům se to líbí: