Předčasný důchod je příliš populární. Jurečkův tým řeší, jak lidi odradit

Filip Pertold mluví o tom, že je potřeba, aby lidé zůstávali dále aktivní, odváděli daně a přispívali na sociální pojištění. A dodává, že z dat lze vyčíst, že lidé chodí do předčasného důchodu promyšleně, vždy na začátku nového čtvrtletí, a tedy v době, kdy se jim sníží penalizace za předčasný nástup do penze. Z toho lze podle experta vyvodit, že nejde o odchody kvůli zdravotním komplikacím.

Letos předčasné důchody představují 28,5 procenta z celkového počtu vyplácených penzí. Přitom před deseti lety to bylo 18,6 procenta a před dvaceti lety pouze 11,5 procenta.
Podle expertů z poradního týmu ministra práce a sociálních věci Mariana Jurečky, kteří připravují důchodovou reformu, je to problém, který už nelze ignorovat. I proto, že se přibližuje chvíle, kdy půjdou do penze extrémně silné ročníky, na které budou vydělávat naopak populačně slabé ročníky.


„Je to jedna z cest, kde by vláda mohla ušetřit. Řeší se, jak by vláda mohla přepracovat parametry předčasných důchodů, aby nebyly tak populární,“ říká Filip Pertold, člen poradního týmu, který ale zdůrazňuje, že jde o jeho osobní postoje a nemluví za resort práce a sociálních věcí. Zároveň je zástupce výkonného ředitele think tanku IDEA při CERGE EI.

(Zdroj: Filip Pertold pro seznamzpravy.cz: Předčasný důchod je příliš populární. Jurečkův tým řeší, jak lidi odradit)

%d blogerům se to líbí: