Pro a proti: Dagmar Žitníková, Lucie Zapletalová

Je to věc k debatě, připustil ministr financí Zbyněk Stanjura z ODS zkrácení doby pobírání rodičovského příspěvku jako jednu z možností, jak ušetřit peníze ve státním rozpočtu. Naslouchá tak doporučení Národní ekonomické rady vlády. Podle ní by o jeden rok kratší rodičovská dovolená snížila výdaje státu o 5 až 7 miliard ročně. V Česku mohou být rodiče doma s dítětem nejdéle v Evropě 4 roky a mají nárok na vyčerpání státního příspěvku do 300 000, v případě dvojčat či vícerčat do 450 000. Je načase tenhle český unikát změnit?

Karolína KOUBOVÁ, moderátorka
My to probereme podrobněji. Vy jste hned zmínila 2 důležité věci, paní Žitníková, obracím se s nimi na Lucii Zapletalovou, pokud tedy bychom měli na zřeteli zájem dítěte, tak vy jste před časem publikovala s kolegyněmi studii Maminka nebo školka se závěrem, že školka už od 3 let zvyšuje šanci, že dítě dosáhne lepšího vzdělání i zaměstnání, než jeho vrstevník, který je doma o rok déle, čili to zkrácení rodičovské podle vás je vlastně v zájmu dítěte?

Lucie ZAPLETALOVÁ, ekonomka, think-tank IDEA při CERGE-EI
Ano, to je závěrem nejenom našeho výzkumu, ale v podstatě téměř všech výzkumů, které se na to téma dělaly celosvětově, hodně se jich dělalo v Německu, kde mají velmi dobrá data, jak o kognitivním vývoji nebo připravenosti do škody, tak o nějakém o…, jako psychologickém nebo emočním vývoji. Ukazuje se, že ačkoliv samozřejmě asi nikdo nezpochybňuje důležitost maminky nebo rodiče v prvních letech vývoje dítěte, tak je otázka, co jsou ty první roky. A ukazuje se, že doba nebo věk 3 let je rozhodně vhodný pro to, aby děti načerpávaly právě sociální dovednosti, komunikační dovednosti, ale nakonec i ty kognitivní v prostředí nějakého širšího vzdělávání, než je, než je pobyt doma s maminkou. Samozřejmě každé dítě je jiné. Pro některé dítě to vhodné být nemusí, ale tady jde o to, jaký signál vysílá stát a zároveň stát i zkrácením rodičovské dovolené nějak nenařizuje rodičům, jak dlouho mají doma, jenom vysílá signál a nějakou vlastní podporu.

(Zdroj: ČESKÝ ROZHLAS)

%d blogerům se to líbí: