Anti-Putin Art. Protiputinovské umění v Rusku

Pozvánka na přednášku sochaře Pavla Karouse a následnou diskuzi o roli společensky účastného výtvarného umění. Akce se koná 16.3. od 18:00 v Kampusu Hybernská.

Přednáška sochaře Pavla Karouse bude věnovaná historii i současnosti vizuálního umění stavícího se otevřeně proti vyhrocenému nacionalismu, rasismu, fašismu, militarismu a válce se zvláštním přihlédnutím k dnešnímu angažovanému umění v Ruské federaci a na Ukrajině namířenému proti Putinově režimu. Přednáška bude zakončena veřejnou diskusí o společensky účastném výtvarném umění u nás v této přelomové době a měla by směřovat k otázce, jak by mohlo umění pomoci plnit svou sociální funkci. Může mít výtvarné umění širší společenskou odezvu tak jako v minulosti?

Během akce bude probíhat finanční sbírka na pomoc uprchlíkům z Ukrajiny.

Na facebookové události bude možné sledovat diskuzi živě.

Od chvíle, kdy se desítky tisíc ruských vojáků začaly formovat v těsné blízkosti ukrajinských hranic, se všechna světová média stále dokola ptala na jedinou věc: „O co jde Vladimiru Putinovi?“ Málokdo od té doby přišel s uspokojivou odpovědí. Podcast Kolaps uvítá před živým publikem hosta, který by nám mohl pomoct celou záležitost trochu lépe pochopit.

Rusista Tomáš Glanc dlouhodobě studuje ruskou kulturu, literaturu, umění i myšlení a přináší do celé problematiky vhled, který se z ní často vytrácí. Na jakých pilířích stojí ideologie současného putinovského Ruska? S jakou koncepcí národa a impéria pracují vlivní konzervativní myslitelé jako Alexandr Dugin? A jaké ideové proudy působí na politické rozhodování Vladimira Putina a jeho nejbližšího okolí? Tomu se bude věnovat diskuze s rusistou a sémiotikem Tomášem Glancem, který působí na Humboldtově univerzitě v Berlíně a na univerzitě v Basileji.

Během akce bude probíhat finanční sbírka na pomoc uprchlíkům z Ukrajiny. 

Na Facebookové události bude veřejná diskuze vysílaná živě. Později bude záznam přístupný formou podcastu Kolaps.

Akce je realizována s podporou programu SAV21 Společnost v pohybu a veřejné politiky.

%d blogerům se to líbí: