Pro a proti: Antonín Lízner, Daniel Münich

Národní ekonomická rada vlády sestavila seznam opatření pro stabilizaci veřejných rozpočtů. Mimo jiné doporučuje slučování malých obcí pod 1 000 obyvatel, to by podle NERVu mohlo státu vynést až 10 miliard korun. Jde o zajímavý nápad, nebo by obětování těch nejmenších samospráv mnoho neušetřilo, protože náklady státu malé vesnice nijak významně nezvyšují?

Karolína KOUBOVÁ, moderátorka
Nepoškodilo by slučování rozvoj nejen obcí s několika desítkami a stovkami obyvatel, ale i těch větších, s nimiž by se slučovaly? Tady ve studiu vítám své 2 hosty, se mnou jsou tu vedoucí projektový manažer Svazu měst a obcí, bývalý dlouholetý starosta Příšovic na Liberecku Antonín Lízner.

A vítám také člena NERVu, výkonného ředitele think-tanku IDEA při CERGE-EI a poradce premiéra Daniela Münicha. Dobrý den.

Pánové, na úvod, jak je tradicí v tomto pořadu, poprosím o stručnou odpověď nás stručnou úvodní otázku. Bylo by vhodné kvůli úsporám státního rozpočtu snížit počet obcí v České republice tím, že by se ty nejmenší sloučily s těmi většími, pane Líznere.

Antonín LÍZNER, vedoucí projektový manažer Svazu měst a obcí
Zcela jistě.

Karolína KOUBOVÁ, moderátorka
Pane Münichu.

Daniel MÜNICH, člen, NERV; výkonný ředitel think-tanku IDEA při CERGE-EI; poradce premiéra
Ano.

Karolína KOUBOVÁ, moderátorka
Tak disciplinovaná stručnost. Děkuji vám. Teď si pojďme, prosím, tedy rozvinout vaše postoje. Pane Líznere, říkáte rozhodně neslučovat. Ovšem na rekordní počet obcí u nás upozorňuje dlouhodobě OECD. Je podle vás skutečně v pořádku, že Česká republika má víc než 6 200 samospráv, z toho polovina obcí má méně než 400 obyvatel.

Antonín LÍZNER, vedoucí projektový manažer Svazu měst a obcí
Víte, možná by stálo za to zabrousit trošku do historie.

Karolína KOUBOVÁ, moderátorka
A budeme se pak ale držet současnosti.

Antonín LÍZNER, vedoucí projektový manažer Svazu měst a obcí
Budeme se držet současnosti, zcela jistě. Obce jako základní kameny obecního zřízení vznikaly v českých zemích zhruba od roku 1849 a ve více než stoleté historii do roku 1960 bylo těch obcí více než 10 000 a šlo to uřídit, šlo to ufinancovat. V roce 60…

Karolína KOUBOVÁ, moderátorka
Ta tradice je už přežitá, není /nesrozumitelné/ by se měla opouštět.

Antonín LÍZNER, vedoucí projektový manažer Svazu měst a obcí
V roce 60 ta chuť sloučit obce vyvrcholila a začaly vznikat ty střediskové obce, občas přišel na národní výbor dopis, ve kterém stálo od 1. 1. se slučujete s tou a tou obcí a nedalo se nic dělat. A upřímně řečeno, k čemu to vedlo. K tomu, že ty malé obce, menší obce připojené k té střediskové se dostaly absolutně na okraj zájmu a začaly velmi tvrdě stagnovat jak ve vybavení, tak ve všem dalším…

Karolína KOUBOVÁ, moderátorka
Rozvedeme to. Ohledně toho, jak by se to dotklo rozvoje obcí se určitě ještě budeme bavit, ale mě zajímá reakce pana Münicha, jestli NERV teď nenavrhuje něco, co už tu skutečně třeba v socialistickém Československu bylo aplikováno, pak po roce 1990 se vlastně hned, jak byla možnost ty samosprávy znovu obnovily, tak není to recept, který už se vyzkoušel v podobě toho střediskového systému a ne příliš úspěšně.

Daniel MÜNICH, člen, NERV; výkonný ředitel think-tanku IDEA při CERGE-EI; poradce premiéra
Tak já bych tady vůbec nehovořil o socialismu, to je úplně jinej systém, jste říkal, že se to ufinancovalo v minulosti, já říkám, že se to, co máme dneska, ufinancuje v budoucnosti, ale bude to stát veřejné prostředky, veřejné rozpočty, mimochodem ne státní rozpočet nutně, samozřejmě to ufinancujeme, ale prostě my ty peníze potřebujeme na spoustu jiných činností. Je to historické dědictví, to je jasné, to je věc, která se nedá šmahem změnit. My taky nehovoříme o tom, že se v roce 25 probudíme a budeme mít polovičku obcí, to určitě ne, to je dlouhý proces, to může trvat desítky let. A já si myslím, že jsme, ten svět je dneska diametrálně navíc jinde, že funguje propojenej, řeknu světová globalizace, tak ona ta globalizace funguje vlastně i uvnitř té země, kolik lidí pracuje dneska v zemědělství, oproti tomu, jak to bylo minulosti, takže změnily se podmínky, ale nelze se odpojit od té historie samozřejmě.

(Zdroj: rozhlas.cz: Sloučení malých obcí efektivní nebude. Změňte závěr doporučení, vyzývá NERV Lízner ze Svazu měst a obcí)

%d blogerům se to líbí: